ROZHOVOR S INSTRUKTORKOU JANOU

Jak se dostala k práci instruktora plavání kojenců a batolat nebo jaké jsou výhody plavání kojenců. Hlavně to jsme probrali s hlavní instruktorkou Klubu Bublinka, Janou Novotnou.

Jak ses k práci instruktorky plavání dostala?
Úplnou náhodou. Jednoho dne jsem si šla s kamarádkou zaplavat a ta znala místního plavčíka. A jelikož jsem byla po škole a bez práce, tak jsem se zeptala, zda bych nemohla dělat přes léto plavčíka, a on že by to určitě šlo. Přijali mě a po létě roku 2003 za mnou přišel můj tehdejší šéf a jednatel společnosti, zda bych nechtěla ještě s jednou kolegyní zkusit plavat kojence, batolata a děti předškolního věku. A já, že to určitě zkusit chci. Díky velké příležitosti, kterou mi tehdy nabídl, jsem se stala instruktorkou plavání (samozřejmě po řádném absolvování rekvalifikačního kurzu).

Jaké lekce vedeš?
Hlavní mojí náplní jsou kojenci a batolata a ve velmi malé míře i děti plavající bez rodičů ve věku 3-6let

Od kdy je podle Tebe vhodné začít plavat s miminkem?
Nikdy není pozdě! Ale podle mého názoru by bylo ideální začít hned po zahojení pupíčku, dítě má ještě reflex zadržení dechu který, se dá krásně využít a rozvíjet a samozřejmě plavání vede k příznivému psychomotorickému vývoji dítěte.

Jaká jsou hlavní pozitiva plavání s miminky a dětmi?
Miminka i děti obecně posilují svůj psychomotorický vývoj, socializují se, prohlubuje se vztah mezi dítětem a rodičem, děti nám samozřejmě lépe jí i spí a otužují se. Plavání, pokud se provádí správně, má dobrý vliv na zdraví dítěte všeobecně.